Logo Logo
Miminka a batolata
  • 22.10.2018
  • miminka, batolata, oblečení pro děti

Miminka a děti všeobecně patří mezi tu největší radost i starost většiny lidí na světě. Příchod nového člena rodiny na svět je tak jednou z nejdůležitějších událostí a je třeba se na ni pečlivě připravit. Miminko potřebuje po svém narození celou řadu věcí a je dobré se pečlivě připravit ještě před příchodem z porodnice. Mezi základní věci pro miminka patří oblečení pro miminka, což zahrnuje bodyčka, štrample, mikinky, trička, rukavičky, čepičky, plenky, botičky a další. Protože je dětská pokožka velmi citlivá, je vhodné vybírat oblečení nikoliv podle barevných kombinací, ale primárně podle materiálu, ze kterého je vyrobeno. Bezkonkurenčním materiálem pro výrobu dětského oblečení je bavlna, protože je savá, nechladí a je snadno vypratelná. Díky tomu že miminko roste ze začátku velmi rychle, tak se nevyplatí kupovat vícero oblečení stejného druhu, ale vystačíte si se dvěma až třemi soupravičkami.

Číslování kojeneckého oblečení je standardně v centimetrech a určuje délku miminka. Proto při výběru hledejte oblečení s přibližnou hodnotu délky vašeho dítěte. Nemá smysl kupovat větší oblečení s tím že miminko „doroste“, protože se v něm bude do té doby ztrácet a nebude mu to příjemné. Při výběru oblečení se zaměřte na modely s rozepínacím rozkrokem, což velmi oceníte při nesčetných výměnách plenek. Také je vhodné, aby bylo oblečení možno rozepnout vepředu a vy tak nemuseli při sundávání oblečení vše přetahovat dítěti přes hlavičku.

Oblečení pro batolata

Oblečení pro miminka je naprosto nezbytnou položkou, kterou je nutno pořídit ještě před příchodem miminka na svět. Na českém trhu je široká nabídka kojeneckého zboží a vybírat můžeme z oblečení vyrobeného z různých materiálů, různých střihů, barev atd. Mezi základní oblečení pro miminka patří košilky, trička, dupačky, kabátky, čepičky, ponožky a rukavičky. Oblečení by mělo být nejlépe bavlněné, protože bavlna je takřka ideálním materiálem díky své snadné omyvatelnosti a jemnosti. Nevyplatí se nakupovat příliš věcí stejného druhu naráz, protože miminko z nich brzy vyroste. Je proto moudřejší kupovat věci postupně jak miminko roste. U košilek nebo triček oceníte rozepínací výstřih, který vám značně ulehčí a zrychlí přebalování. Pro dupačky platí to stejné, vybírejte spíše rychle rozepinatelné modely. U čepiček se vyhněte různým kulíškům a vsaďte na staré dobré čepičky s vázáním, protože na rozdíl od kulichu dětem nepadají do oči.

Velmi rozšířená jsou dětská bodyčka, která překryjí i plínku a děťátku tak netáhne ani na záda. Další nezbytnou součástí dětské výbavičky jsou bavlněné punčocháče, které udrží miminko v teple. K dostání jsou punčošky i z jiných materiálů, ale jak už bylo řečeno, materiál by měl jít snadno vyprat a to bavlna naprosto splňuje. Pro zimní období jsou nezbytnou součástí také teplé rukavičky a kombinézka.

Výbava pro kojence

Výbava pro miminko zahrnuje několik naprosto nezbytných věcí, bez kterých se při péči o miminko nevyhnete a mnoho doporučeného vybavení, které sice není přímo nezbytné, ale ušetří vám s miminkem mnoho práce. Mezi výbavu pro miminka patří kočárek, autosedačka, přebalovací pult, elektronická chůvička, postýlka, přikrývka, povlečení na deku, prostěradlo, zavinovačka, vanička, mastička na opruzeniny, hračky, látkové pleny a plenkové kalhotky. Kočárek je k dostání v každé prodejně dětského zboží a jejich výběr je dnes velmi pestrý. Pro miminka jsou vhodné kočárky se snímatelnými potahy, které při znečištění pouze sundáte a jednoduše vypere v pračce. Velmi vhodnými doplňky jsou pláštěnka proti dešti a síťka proti hmyzu, obojí na ochranu vašeho miminka.  Není prozíravé kupovat kočárky menších rozměrů, protože miminka rostou jako z vody a menší kočárek jim bude brzy těsný.

Kvalitní autosedačka by měla být naprosto nezbytnou koupí pro všechny rodiny, které své miminka vozí automobilem. Při koupi je nejdůležitější bezpečnost a pohodlí miminka. Přebalovací pult je vhodné vybírat tak, aby až ho již nebudete používat, šel lehce předělat na normální komodu. Toho se dosáhne odstraněním vrchní přebalovací desky. Ideální je, když má přebalovací pult zásuvky na věci pro miminko a vy je tak máte při přebalování hned po ruce.