Logo Logo
Vybíráme kočárek pro DVOJČATA
 • 26.10.2018
 • kočárek, dvojčata, velký kočárek

Zdá se, že Vy máte k radosti o miminku hned dvojnásobný důvod! Právě teď ale přichází moment, kdy začínáte přemýšlet o kočárku, o tom, který bude pro Vaše zlatíčka ten nejlepší.I zde platí některé zásady jako v případě výběru kočárku pro jedno miminko, ale při výběru kočárku pro dvojčata byste neměli opomenout:

Kola kočárku

Vyvarujte se kočárku pro dvojčata, který nemá přední otočná kola o 360°. Pokud byste si koupila kočárek bez otočných předních kol, velice brzy byste hořce litovala, ptáte se proč?

Kočárek pro dvojčata je sám o sobě těžký, min. 17-18 Kg a více a pokud přidáte dvě půl roční miminka, je to dalších 12 Kg a dohromady je to už nějakých 30 kg. Kdyby přední kola nebyla otočná, musela byste při sebemenší zatáčce a vychýlení trasy vyvinout neobyčejně vysokou sílu na rukojeť tak, abyste nadzvedla předek kočárku a nasměrovala dle potřeby, a to je i při krátké procházce velice vyčerpávající. Když ale budou kola otočná, stačí jemně zatlačit na rukojeť směrem který potřebujete a je to. Věřte, že u kočárku pro dvojčata jsou přední otočná kola nutností.

Město nebo venkov?

Ve Vašem případě už nemáte tolik na výběr jako u kočárků pro 1 dítě. Výrobci si ale uvědomují, že dvojčata jsou záběr, a tak nějak automaticky dodávají kočárky pro dvojčata s většími koly. Výjimkou jsou snad jen golfové hole a lehké sporťáky pro dvojčata, které ale nejsou vhodné pro miminka od narození. Samozřejmě, že většina kočárků má odpružená kola, jako Teutonia nebo Hartan.

Nafukovací kola, pěnová nebo umělá?

Dnes rozlišujeme 3 druhy kol, které mají a nemají výhody, no posuďte sami.

Nafukovací kola - velmi dobře pruží, ale kočárek je zpravidla těžší a také je tu fakt, že 
můžete kdykoli píchnout. A když píchnete, přidejte si u kočárku pro dvojčata dalších 10 Kg, o tak moc se Vám bude zdát, že kočárek ztěžknul 

Umělá kola - jsou lehká, tvrdší a nepruží. Většinou se používají u golfek.

Pěnová kola - velmi dobře pruží a jsou lehká. Nikdy nepíchnete.

Kočárek tříkolku nebo čtyřkolku?

Tady není o čem přemýšlet. Pokud snad váháte nad moderní tříkolkou, důrazně Vás varujeme, NÉÉ. Maminky s kočárkem pro jedno dítě mají problém se stabilitou, natož pak u kočárku pro dvojčata, kde máte trojnásobnou zátěž kočárku a dříve nebo později se Vám kočárek určitě převrhne. Riziko, které byste s takovým kočárkem podstoupila Vám za to určitě nestojí.

Rukojeť kočárku

Líbí se Vám kočárek, který má jako rukojeť takzvané hokejky? Zapomeňte na to. Možná u golfek, ale to Vám rozhodně nemůžeme doporučit. 

Rukojeť u kočárku pro dvojčata by určitě měla být výškově nastavitelná (při výběru myslete i na výšku Vašeho partnera, který také občas zajde s miminkama na vycházku) 

Přehazovatelná rukojeť u kočárku pro dvojčata? Tak to je v dnešní době utopie. Takový kočárek neznáme a pochybuji, že existuje. Postačí, když budete moci korbičky nebo sportovní sedačky posadit ve směru nebo proti směru jízdy a splní Vám v podstatě stejnou službu.

Tzv. volant, rukojeť kočárku ve tvaru volantu je fajn a jízdu můžete ovládat právě volantem. Ale raději si jednoduchost ovládání kočárku jednou rukou vyzkoušejte v prodejně s kočárky.

Ruční brzda u kočárku pro dvojčata ano či ne?

U kočárků pro jedno miminko maminkám říkáme na rovinu, že pokud nebydlí v kopcovitém prostředí, jedná se spíš o módní záležitost.

U kočárku pro dvojčata najde ale ruční brzda svoje opodstatnění i v rovinném terénu. Oproti ruční brzdě musíte na zastavení rozjetých 30 Kg vyvinout značnou sílu. Ruční brzda tu vyvine sama a zastaví rozjetý kočárek za Vás.

Podle potřeb miminka, můžeme kočárky rozdělit do 3 základních skupin.

 • kočárky pro dvojčata od narození, označuje se 0+
 • kočárky pro dvojčata od 6-ti měsíců, označuje se 6+
 • kočárky pro dvojčata chodící děti od cca 15-ti měsíců (suverénně chodící děti)

Vybíráme kočárek pro dvojčata od narození 0+

Každá maminka by si jistě přála, aby její kočárek pro dvojčata byl kombinovaný, tzn., aby měl hluboké korby, dali se na něj použít autosedačky a posléze se z kočárku stal sporťák, tak, jak je to u většiny kočárků pro jedno miminko. Takže budoucí maminky dvojčátek, máme pro Vás bohužel špatnou zprávu. Takových kočárků na trhu opravdu moc není, v naší nabídce jeden takový najdete je to kočárek Zoom od designérů německé firmy ABC Design.

Spíše než kombinované kočárky pro dvojčata, najdete na trhu spoustu kočárků, do kterých se aplikují tašky na miminka nebo pevné korby.

S ohledem na celkovou šíři kočárku 78-79 cm (aby projel standardními dveřmi) disponují pevné korby a tašky na miminka menšími parametry a zpravidla budoucí maminky vždycky vyděsí, protože si neumí představit, že se tam miminka vejdou třeba v 6-ti měsících. Takže maminky, neobávejte se.

Naše miminka z korbiček vyrostou až někdy kolem 6-7 měsíce a mnohdy až na přelomu osmého. (Tento poznatek mám z vlastní zkušenosti a moje dvojčátka žádný drobečci nebyly)

Tyto kočárky pro dvojčata bývají polohovatelné až do úplného lehu, takže až miminka vyrostou z korbiček, mohou i nadále spinkat ve spacích pytlech (fusacích).

Z kočárků pro dvojčata si maminky pochvalují kočárek Hartan ZX plus nebo Teutonia Team ALU S4 

Kočárek pro dvojčata od 6-ti měsíců

kočárek pro dvojčata by měl mít samostatně polohovatelnou opěrku zad pro každé dítě zvlášť a samostatně polohovatelnou podpěrku nožiček také zvlášť. V opačném případě by vždy jedno miminko bylo závislé na tom druhém. Kdyby byla společná podpěrka nožiček, v okamžiku, kdyby jedno miminko spinkalo, buď by muselo mít ohnuté nožičky dolu, protože druhé miminko nespí, nebo miminko, které nespinká by muselo mít natažené nožičky, protože druhé miminko chce spinkat

Vybíráme kočárek (golfky ) pro dvojčata pro chodící děti od cca 15-ti měsíců.

Tady maminky, přijde neuvěřitelná úleva. Váhový rozdíl je neocenitelný. Golfové kočárky jsou určeny pro suverénně chodící děti. Slouží vlastně jako berlička, když jsou raubíři unavení. Ovšem i u golfek musíme myslet na pohodlí Vašich batolátek, proto pokud máte tu možnost vyberte si „polohovací" golfky, bezpečnostní pásy by měli být samozřejmostí. Také boudička (stříška ), chránící před sluncem nebývá u golfek samozřejmostí a pláštěnka je ne vždy součástí základního vybavení. Golfky nejsou určeny do terénu, v případě, že žijete na venkově, volte raději nějakou sportovní verzi kočárku s golfovými vlastnostmi.

Na druhou stranu mají golfky několik nesporných výhod:

 • Nízká hmotnost (rozhodně nižší než klasický kočárek pro dvojčata, rozdíl až 13-15 Kg)
 • Velmi příjemná skladnost kočárků, často jsou vybaveny poutkem nebo rukojetí pro snadné přenášení
 • Mrštnost, resp. Jejich vlastnost reagovat na změnu směru jízdy apod. 
 • Cena golfových kočárků bývá přijatelná ve srovnání se sportovními kočárky nebo kombinovanými kočárky. 

A co byste při výběru kočárku ještě neměli opomenout?

 • skladnost kočárku - bohužel kočárky pro dvojčata jsou hůře skladné, ale drtivá většina se vejde do kufru auta
 • hmotnost kočárku pro dvojčata - nejméně 15 max. 23 Kg, dle funkčnosti kočárku 
 • úložný prostor (nákupní košík) , jeho velikost a nosnost 
 • pláštěnka by měla být v ceně základního vybavení kočárku 
 • nánožník na sportovní verzi kočárku by měl být součástí základního vybavení
 • možné volitelné příslušenství ke kočárku: přebalovaní taška, držák na lahve, slunečník nebo sluneční stříška, zimní fusak, moskytiéra, stupátko za kočárek atd.